Siberi lehis

 

Siberi lehis (Larix sibirica) kuulub okaspuude perekonda männiliste sugukonnast. Ta ületab mandri Euroopa-osas kasvavat lehispuitu oma tugevuse, niiskusetaluvuse, vastupidavuse, kulumis- ja mädanikukindluse poolest.

Siberi lehise puit hingab kogu kasutusaja jooksul ja eritab fütontsiide – lenduvaid aineid, mis puhastavad loomulikul teed õhku kahjulikest mikroobidest. Fütontsiidid aitavad vältida külmetus- ja viirushaigusi, siberi lehisest ehitatud majas on väiksem peavalude ja neurooside tekke oht, täheldatud on head mõju arteriaalse vererõhu alandamisel.

Euroopa standardi ЕN 350-2:1994 kohaselt kuulub siberi lehis eriliselt mädanikukindlate puuliikide hulka, st seened ja putukad seda lagundada ei suuda.

Moskva riikliku metsandusülikooli teadlaste uuringute kohaselt on siberi lehise puit harilikust männist kaks korda tulekindlam. Kõrge soojusmahtuvuse näitaja aitab hoida maja talvel külmaga soojana ja suveleitsakus selle jahedana. 

 

Siberi lehisest on ehitatud:

 

 Veneetsia

Veneetsia ehitati V – IX sajandil. Rajatiste alusvaiadeks kasutati ligi 400 000 lehisevaia. 1827. aastal, st 1000 – 1400 aastat hiljem, uuriti osaliselt vaiade seisundit. Nende vastupidavuse kohta leiti, et lehisepuust vaiad, millele toetub linna veealune osa, on muutunud kõvaks kui kivi.

 

 

Traianuse sild

Doonau jõele Rooma imperaator Traianuse korraldusel aastatel 104 – 105 arhitekt Damaskuse Appollodori ehitatud sild, mis hiljem purustati. Alustugedeks kasutati lehisest vaiu. 1858. aasta madalvee ajal, peaaegu 18 sajandit pärast ehitamist, tulid vaiad nähtavale ja olid nii kõvaks kivistunud, et kirves ei hakanud peale.

 

Talvepalee aknaraamid

Talvepalee ehitati Peterburis Vene imperaatorite residendiks aastatel 1754 – 1762 B. F. Rastrelli projekti järgi. Palee asub Neeva kaldapealsel, linna keskmes. Talvepalee kuulub Riikliku Ermitaaži muuseumikompleksi ja on selle XVIII – XIX sajandi arhitektuuriansambli väljapaistev osa.

 

 

 

Krõlatskoje spordikompleksi velotreki rajakate

image0111979. aastal valmis Moskvas maailma suurim katusega velotrekk Krõlatskojes. Nelja millimeetri paksusele terasmembraanile on paigutatud siberi lehisest rajakate, mis võimaldab suuri sõidukiirusi. Trekil toimuvad igat liiki võistlused alates sprindist kuni jälitussõiduni.